Dünyaca Ünlü Tasarımcı Marc Newson Pentax K-01’i Yarattı!..

PENTAX RICOH Şirketinin yeni tanıttığı PENTAX K-01 dijital fotoğraf makinelerinin benzersiz tasarımı dünyanın en ünlü tasarımcılarından Marc Newson’a ait. Time dergisinin sıralamasında Dünyanın En Önemli 100 kişisi arasında yer alan Newson’ın sanat çalışmaları, aralarında New York’daki MoMA, Londra Tasarım Müzesi ve V&A, the Centre Georges Pompidou ve Vitra Tasarım Müzesinin bulunduğu, dünyanın pek çok önde gelen müzesinde sergileniyor.

PENTAX K-01 gelişmiş özellikler sunmayı başarıyor. Bu özellikler arasında bir APS-C 16.28 MP CMOS algılayıcı, 6 kare/sn yüksek hızda seri çekim, 25.600 ISO’luk en yüksek hassasiyete sahip, çok geniş hassasiyet aralığı ve stereo HD video kaydı yer alıyor.

Makine PENTAX SLR’lerin K lens yuvasına sahip olup, piyasada bu kadar geniş lens aralığını sunan tek fotoğraf makinesi. Kullanıcılar film formatında SLR fotoğraf makineleri için üretilmiş lensler olsa bile tüm lens stoklarından yararlanabiliyorlar. Bu, Pentax’ın ortaya çıkışından bu yana 214 tip lense denk geliyor (yeni 40 mm XS lens dahil) ve şu ana kadar 20 milyon lensin satıldığını gösteriyor.

K-01, kolay kullanımlı bir fotoğraf makinesi arayan, değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi kullanıcılarının yanı sıra, fotoğraf makinelerinden özgünlük ve stil beklentisinde olan kullanıcılar için de mükemmel bir seçenek sunuyor. Yepyeni fotoğraf tarzlarından hoşlanan hali hazırdaki PENTAX dijital SLR kullanıcıları için de eşsiz bir ikinci fotoğraf makinesi olabilir.

Newson’nin tasarım planı, lens takılan K-01’i tam bir tasarım paketi haline getirmek için, dünyanın değiştirilebilir en ince lensleri olan yeni SMC PENTAX-DA 40 mm F2.8 XS unifocal değiştirilebilir standart lenslere de uygulanmıştır: Söz konusu lensler PENTAX K-01 fotoğraf makinesiyle aynı anda satışa sunuluyor.

Temel özellikler

1. Marc Newson’dan benzersiz tasarım

PENTAX K-01’in gövdesi gerek fonksiyonelliği, gerekse görsel çekiciliği optimize etmek üzere yalın ve sade çizgilerden oluşuyor. Gövdenin üzerinde orijinal tasarımlı düğme ve kontrol kollarının yanı sıra, parlak renkli iki tuş da bulunuyor. Mod kadranı ve deklanşör kaliteli alüminyum alaşımdan imal edilmiş olup oldukça rahat. Kolay tutulabilen kavrama üzerindeki bellek kartı yuvası ve bağlantılar koruyucu kauçuk kaplı. Daha da önemlisi, Bay Newson’nin orijinal tasarım planı ürün logosu, fotoğraf makinesi askısı ve hatta K-01 açıldığında ortaya çıkan başlangıç ekranı dahil olmak üzere K-01’in tüm parçalarında kendini gösteriyor.

2. Dijital SLR fotoğraf makinesinin sunduğu olağanüstü fotoğraf kalitesi

PENTAX K-01 23.7mm X 15.7mm boyutunda en son geliştirilen CMOS algılayıcıya sahip. 16,28 MP çözünürlük sayesinde, bu ekstra büyük algılayıcı fotoğraf verisi sinyallerini hızlı bir şekilde okuyabiliyor. K-01 ayrıca dijital değiştirilebilir lensli bir fotoğraf makinesinde birinci sınıf film kaydı performansı sunan yeni “PRIMEM” görüntüleme motoruna sahip. K-01 ayrıca özel fonksiyon kullanılarak genişletildiğinde ISO 100 – ISO 12.800 veya ISO 25.600 gibi çok geniş bir hassasiyet aralığı sunmasının yanı sıra tüm hassasiyet seviyelerinde rahatsız edici dijital gürültüyü en aza indiriyor.

3. Tüm PENTAX lensleriyle uyumlu

Lenslerin değiştirilebilmesi dijital değiştirilebilir lensli fotoğraf makineleri için büyük avantaj. Film formatlı SLR fotoğraf makineleri için üretilenler de dahil olmak üzere PENTAX K01’in geniş PENTAX’ın değiştirilebilir lens gamına** uyum sağlayacak şekilde tasarlanmasının nedeni de bu. Söz konusu lens uyumluluğu sayesinde kullanıcı belirli bir ortam veya sahne için en uygun lensi seçebiliyor ve istediği görsel etkiyi ve perspektifi kolayca yakalayabiliyor.

4. Kaliteli video kaydı

PENTAX K-01 kullanıcının kaliteli videolar (1920 x 1080 piksel) çekmesini sağlayan HD video kayıt özelliğinin yanı sıra sahip olduğu H.264 kayıt format sayesinde kullanıcıya özel uygulamaları barındıran kare hızları (30, 25 veya 24 kare/sn) sunuyor. Ayrıca video özelliğinin kırmızı renkte hızlı başlatma tuşu ve gerçekçi bir ses için stereo mikrofon kaydını kolaylaştıran iki önemli özelliği de bulunuyor. Custom Images özelliğiden yararlanarak kayıtlı videolara kendi tarzınızı uyarlayabilir veya interval movie çekim modunu kullanarak (hızlandırılmış film) bir video serisi içindeki sahneyi kaydedebilirsiniz. PENTAX K-01’in HDMI tipi C bağlantısı, kullanıcının hem HD video ve stereo sesten hem de harici mikrofon bağlantısından aynı anda verim almasını sağlıyor.

5. Yeni kuşak HDR modu

Farklı pozlama seviyelerinde çekilen üç fotoğraftan çok geniş görüntü geçişleri elde etmeyi sağlayan HDR (Yüksek Dinamik Aralığı) daha geniş bir görsel ifade oluşturacak şekilde yenilendi. Yenilenmiş bu HDR modu seçim kadranının çevrilmesiyle anında devreye alınabiliyor. Kullanıcı üç pozlama seviyesinden ve efekt düzeyinden birini seçerek en son eklenen özelliklerden yararlanabiliyor. Otomatik konum ayarlama özelliği tek bir K-01 ile çekilmiş olsalar bile üç fotoğrafın da uygun şekilde hizalanmasını sağlıyor.

6. Kişisel ifadeler için görüntü işleme araçları seçeneği

PENTAX K-01 Custom Image özelliği kullanıcının yaratıcılığını ve zevkini ifade etmek için belirli bir ortam veya sahneye en uygun tarzı seçmesini sağlıyor. 11 Özel Fotoğraf arasında hareketli resimlerde dramatik görsel etki oluşturan Bleach Bypass ve sıradışı renklerle fantastik fotoğraf çekmeyi sağlayan Cross Process bulunuyor. K-01 ayrıca 19 farklı dijital filtreye sahip; bu filtreler arasında kayıtlı fotoğraflara görsel efektleri kolayca uygulayan ve gerçek bir sahneyi minyatür modellerden oluşan bir fotoğrafa dönüştüren Minyatür özelliği bulunuyor. Kullanıcı tek bir fotoğrafa birden fazla dijital filter uygulayarak çok daha yaratıcı olabiliyor.

7. Sorunsuz, sessiz ve hızlı seri çekim

PENTAX K-01’in saniyede altı fotoğraf çekebilen seri çekim modu bir dizi fotoğraf arasında hızlı hareket eden sahnelerin hareketini koruma hususunda kolaylık sağlıyor. K-01 aynasız yapısı sayesinde sıradışı, sessiz bir mekanik çalışma sağlıyor. Bu özelliği, söz konusu objelerin sahne performansları olarak çekildiklerinde bile kullanıcının fotoğrafa konsantre olmasını sağlayan mevcut PENTAX dijital SLR’ler ile karşılaştırılamaz.

8. Yaklaşık 921.000 noktaya sahip, geniş açılı 3 inçlik ekran

PENTAX K-01’in, yaklaşık 921.000 noktaya sahip, geniş, 3.0 inç renkli LCD ekranı kullanıcıya, kolay izlenebilirlik ve yüksek çözünürlük sunuyor. Geniş görüntü tasarımı kullanıcının yaklaşık 170 derece yatay ve dikey konumdan ekranı kusursuz biçimde net görüntülenmesinde ve alçak ve yüksek açı çekimlerinde fayda sağlıyor.

9. Daha net fotoğraflar için PENTAX original SR mekanizması

PENTAX K-01, PENTAX tarafından geliştirilen SR (Titreme Azaltma) mekanizmasına sahip. Film formatlı SLR fotoğraf makineleri için üretilen lensler de dahil olmak üzere tüm uyumlu lenslerle kullanılabilen bu mekanizma, telefoto lenslerin kullanımı, karanlıkta flaşsız çekim veya alacakaranlıkta manzara çekimleri gibi fotoğraf makinesinin titreme ihtimalinin yüksek olduğu zor koşullar altında bile kullanıcının net, sorunsuz fotoğraflar çekmesine olanak tanıyor.

10. Zahmetsiz, kullanıcı dostu Auto Picture ve Scene modları

PENTAX K-01 PENTAX’ın kullanıcı dostu Auto Picture moduna sahip. Bu mod belirli bir ortam veya sahne için Portrait, Landscape, Makro ve diğer çekim modlarından en uygun çekim modunu seçiyor ve diyafram açıklığı, poz hızı, beyaz ayarı, keskinlik, kontrast ve netlik gibi tüm kamera ayarlarını en uygun hale getiriyor. Sonuç olarak, kullanıcı fotoğraf konusuna ve poza odaklanabiliyor. K-01 ayrıca fotoğraf makinesinin LCD ekranı üzerindeki ilgili simgeyi seçerek Night Scene Portrait mod, Pet mod ve Backlight Silhouette modu gibi zorlu ortam veya sahnelerin çekimini kolaylaştıran 19 farklı sahne modu sunuyor.

www.pentax.com.tr 

Posted in News.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *