Marc Newson kimdir?

PENTAX K-01 tasarımı ile PENTAX dünyasında da adından sıkça söz edilmeye başlanan Marc Newson mobilya ve ev eşyalarından, bisiklet ve otomobile, özel ve ticari uçaklardan, yat ve mimari yapılara ve heykellere kadar dünya genelindeki müşterilerin ihtiyaçlarına yanıt veren, kendi kuşağının en tanınmış ve etkili isimlerinden biridir. Sdyney doğumlu Newson, hayatı boyunca Tokyo ve Paris’de yaşadı. Newson şu anda Londra’da yaşıyor ve bolca seyahat ediyor. Müşterileri arasında üretim ve teknolojiden taşımacılığa, moda ve lüks tüketim malları sektörüne kadar dünyanın en tanınmış ve prestij sahibi markalar bulunuyor. Tasarımlarının pek çoğu müşterileri için runaway success olmuş ve modern tasarımın simgesi haline gelmiştir. Esas işinin yanı sıra, çok sayıda şirket kuran ve bu şirketleri başarıyla yöneten Newson’un şirketleri arasında ünlü bir saat markası ve uçak tasarım danışmanlığı bulunuyor. Newson ayrıca müşteri firmalarında kıdemli yöneticilik konumunda olup, şu anda Qantas Havayolları’nın Yaratıcı Direktörlüğünü yürütmektedir.

Time dergisinin seçtiği Dünyanın En Etkili Şahısları sıralamasında yer alan Marc Newson, çok sayıda ödül aldı İngiltere’de Royal Designer for Industry” ödülü, Sidney Üniversitesi’nden fahri doktora unvanı ve Sidney Sanat Fakültesi ve Hong Kong Politeknik Üniversitesi’nde Misafir Doçent unvanına olmak üzere çok sayıda ödül almıştır.

Newson’un şu anda sergilediği eseri dünyanın tanınmış pek çok müzesinde sergileniyor. Bunlar arasında New York’daki MoMA, Londra Tasarım Müzesi ve V&A, Centre Georges Pompidou ve Vitra Tasarım Müzesi bulunuyor. Müzayedelerde pek çok alıcı bulan Newson’un eseleri toplam çağdaş tasarım piyasasının neredeyse yüzde 25’ini oluşturuyor.

Marc Newson / Tasarımlar / Biyografi

Posted in News.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *