PENTAX smc PENTAX-DA 40mmF2.8 XS duyuruldu!..

PENTAX K-01 ile birlikte aynı modelin kit lensi olarak da satışa sunulacak olan yeni lensi smc PENTAX-DA 40mmF2.8 XS’i duyurdu. Lensin temel özellikleri ise şöyle;

1. Marc Newson’dan dış tasarım

PENTAX K-01 fotoğraf makinesi gövdesiyle birlikte bu lensin dış tasarımı Marc Newson tarafından gerçekleştirildi. Söz konusu lensin K-01’e takılmasıyla oldukça tarz sahibi bir fotoğraf makinesi ortaya çıktı.

2. Günlük kullanım için, kullanışlı ve çok ince lens

35 mm formatında 61 mm eşdeğerinde odak mesafesi sunan bu lens 9,2 mm uzunluğuyla dünyanın en ince değiştirilebilir lensi olduğunu ortaya koyuyor. Çok ince tasarımı sayesinde lens kolaylıkla taşınabiliyor ve saklanabiliyor. Optikleri smc PENTAX –DA 40 mm f/2,8 Limited lenslerine göre tasarlanan bu lensin f/28’lik maksimum diyafram açıklığı sayesinde kullanıcı snapshot, manzara fotoğrafları, portre ve hatta kapalı mekanda gelen ışık gibi geniş bir uygulama aralığında net ve parlak fotoğraflar çekebiliyor.

3. Sıradışı görüntü tanımı

Çeşitli test cihazları tarafından yapılan çok sayıda değerlendirmenin yanı sıra, PENTAX söz konusu lens ile çekilen yüzlerce fotoğrafın görüntü kalitesini de değerlendirdi. Sonuç olarak, bu lens olağanüstü teknik özellikler sunmakla kalmayıp, sıradışı görüntü tanımlama gücü ve sahneleme özelliği de sunuyor. Lensin, arkaplanda düzgün, doğal bokeh (odak dışı) efekt elde etmeyi sağlayan yuvarlak bir diyagrafamı da bulunuyor.

4. Kir ve toz girişini önleyen SP kaplama

Bu lensin yüzeyi buhar bırakım işlemiyle lens yüzeyine özel bir flor bileşiği uygulayan SP (Super Protect) ile kaplıdır. Toz, su ve yağ girişini önleyen SP kaplama parmak izi ve kozmetik malzemeler gibi yağlı lekeleri de kolaylıkla temizliyor.

Kaynak / Çeviri / Detay

Posted in News.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *